Категории продукти
Филтри
Вход
Избор на пластична смазка за ниски и екстремално ниски температури |
![]() |
![]() |
![]() |
Сложно е да си представим живота на съвременния човек без технически средства, транспорт, производствено оборудване. И докато електронните устройства все повече изместват механичните, но без последните за сега не можем да се откажем.. А това означава, че е нужно да се управлява триенето. Как да се управлява? Разбира се с помощта на смазочни материали, имащи на-разнообразни свойства и характеристики. За болшинството всекидневни задачи напълно подхождат традиционните смазки тип ЛИТОЛ, изготвени на основа минерални масла и литиев сгъстител. Те добре работят в диапазон от -30 до +120° С, притежават водоустойчивост, евтини са и успешно се използват в огромно количество възли. Такива смазки са получили най-голямо разпространение. Но в много случаи традиционните смазки не могат да се справят с условията при експлоатация. Например,често зимата температурите падат под -30° С. Ако говорим за промишленост, то много технологични процеси стават при отрицателни температури. В камери при шоково замрaзяване при производство на кнедли се поддържа температура -40°С. За такива условия са нужни смазки с по-широк температурен диапазон. На пазара на смазочните материали има голямо количество от материали с характеристики, които позволяват използване при ниски и екстремално ниски температури. Каква да изберем? Ще разгледаме 3 продукта. Едни от най-популярните в Русия студеноустойчиви пластични смазки се явяват ЦИАТИМ-221. Ярък представител на импортните студеноустойчиви материали е пластичната смазка Molykote EM-60L от компанията Dow Corning. Нова за руския пазар е студеноустойчивата пластична смазка EFELE SG-311.
Tехните характеристики са приведени по долу в таблицата (данните са получени от откритите източници в Интернет). Таблица. Основни свойства на студеноустойчивите пластични смазки.
Да анализираме приведените в таблицата данни. Температурен диапазон. Според горния диапазон ЦИАТИМ печели. По-долуна температура всичките три смазки са еднакви – или всички те могат да работят при -60° С. Цвят. Ако в смазките Molykote и EFELE е указан напълно конкретен цвят, то за ЦИАТИМ цвета може да варира. Това говори за факта, че технологията при производство може да се изменя, а значи и стабилността и постоянството от характеристиките на смазките от партия до партия или в зависимост от изготвянето не е гарантирано. Състав. Всичките три смазки са синтетични. ЦИАТИМ – на силиконова основа, EFELE и Molykote – на основа полиалфаолефин. И едното и другото масло притежават достойнства, но смазките на силиконова основа трябва с внимание да се използват там, където по-нататък се предполага оцветяване – ако на повърхността има даже фин филм от силиконово масло, то оцветяването няма да бъде устойчиво. Докато данните по натоварване и противоизносни свойства за руските смазки в откритите източници не се дават, но EFELE SG-311 на полиалфаолефин издържат голямо натоварване, в сравнение с ЦИАТИМ-221 на силикон, но по-малко в сравнение с Molykote EM-60L (полиалфаолефин плюс твърди смазки в състава). Скоростен фактор - приведен само за EFELE SG-311. Това означава, че може точно да се разчете, ще работи ли смазката в лагер с конкретна марка и геометрични размери и при зададени скорости на въртене. Например, при един и същ скоростен фактор намаляването на диаметъра на лагера 2 пъти увеличава възможната скорост на въртене 2 пъти. За смазки ЦИАТИМ показателя скорост е приведен размито – непонятно за лагери с какви размери е приведена възможната скорост на въртене. Цена. Разбираемо е че цените се менят постоянно. Но днес импортната смазка Molykote е несравнимо по-скъпа от останалите. EFELE SG-311 и ЦИАТИМ-221 по стойност са съпоставими. Извод.Така за работи при ниски и екстремално ниски температури може да се препоръчат и трите смазки, дадени в статията. Но отчитайки характеристиките, пълнотата на представените свойства, а така също и стойността избора става очевиден.
|